بنا به گفته محققان موسسه سرطان ملی آمریکا، هرگز برای ورزش کردن دیر نیست و حتی از ۶۰ سالگی به بعد هم می‌توانید ورزش را شروع و از مرگ زودهنگام پیشگیری کنید.

بنا به گفته محققان موسسه سرطان ملی آمریکا، هرگز برای ورزش کردن دیر نیست و حتی از ۶۰ سالگی به بعد هم می‌توانید ورزش را شروع و از مرگ زودهنگام پیشگیری کنید.

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان با بررسی و مقایسه افراد میانسالی که ورزش را تازه شروع کرده‌اند با کسانی که تمام عمرشان ورزش کرده‌اند، متوجه شدند که افراد میانسال به اندازه گروه دیگر، از فواید ورزش بهره‌مند می‌شوند.
این محققان می‌گویند افراد در رده سنی ۴۰ تا ۶۱ سال که ورزش را شروع می‌کنند و در هفته مقدار معینی فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند، خطر مرگ زودهنگام در آنها از ۱۶ تا ۴۳ درصد کاهش می‌یابد. اما اگر آنها ورزش را کنار بگذارند، تمام فوایدی را که از ورزش به دست آورده بودند را از دست می‌دهند.
بنابه گفته محققان آمریکایی، بزرگسالان باید در هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش‌های نسبتا متعادل یا ۷۵ دقیقه ورزش‌های قدرتی یا ترکیبی از هر دو نوع ورزش انجام دهند.
انجام دادن این مقدار از تحرک، موجب پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی و مرگ‌های ناشی از بیماری‌های سرطانی می‌شود.
پیش از این محققان فقط به بررسی اثر فعالیت بدنی اوقات فراغت گروه سنی میانسال -۴۰ تا ۶۰ سال- و پیشگیری از مرگ زودرس در آنها پرداخته‌ بودند. اما تحقیق فعلی، اثر این فعالیت‌ها در افراد مسن‌تر از ۶۰ سال را هم بررسی کرده است.
این بررسی‌ها نشان داده است تمام افراد در هر گروه سنی می‌توانند با انجام دادن فعالیت‌های فیزیکی، در هر زمان از زندگی‌شان، از فواید و اثرات آن روی سلامت خود بهره‌مند شوند.
محققان برای رسیدن به این نتیجه، بیش ۳۱۵ هزار شرکت‌کننده در تحقیق را بررسی کردند. از این تعداد، ۵۸,۲ درصد مرد و باقی زن بودند و ۵۰ تا ۷۱ سال سن داشتند. برخی از این افراد از سنین نوجوانی ۱۶ تا ۱۸ سالگی ورزش خود را شروع کرده بودند و برخی دیگر از سنین بالاتر و حتی ۶۰ سالگی به بالا به ورزش روی آورده بودند.
این بررسی نشان داد که هیچگاه برای پیشگیری از مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی و همچنین سرطان با انجام دادن فعالیت‌های بدنی دیر نیست و هر کس در هر زمان که شروع به ورزش کند، از فواید آن به اندازه کسانی که همیشه ورزش کرده‌اند، استفاده خواهد برد.
به گزارش طبنا، محققان می‌گویند هرگز به بهانه بالا رفتن سن، از ورزش دوری نکنید و مطمئن باشید که برای سالم ماندن جسم (و البته روح و روان‌تان) می‌توانید از این روش در دسترس، استفاده کنید.

admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رئيس مرکز تحقيقات سالمندي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي با اشاره به ضرورت رعايت نکاتي براي سالمندان در ايام نوروز به توجه ويژه به اين افراد تاکيد کرد.

د اسفند ۲۷ , ۱۳۹۷
Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it […]

سردبیر

ابراهیم غلامی