وزارت کار مهمترین نهاد اجتماعی و اقتصادی کشور

دسته: آخرین خبرها , اجتماعی , دسته‌بندی نشده
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۱ آذر ۱۳۹۷

وزارت کار مهمترین نهاد اجتماعی و اقتصادی کشور

محمد شریعتمداری / وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

براساس اصل ۲۹ قانون اساسی، تامین اجتماعی فراگیر راهبرد تحقق عدالت اجتماعی است. برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی،بیکاری، سوانح، بی سرپرستی، مراقبت های پزشکی به صورت بیمه ای، حق همگانی شناخته شده است.از این رو، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «اجتماعی ترین نهاد حاکمیت کشور » است؛ از سوی دیگر این وزارتخانه مهمترین مرکز اقتصادی ایران نیز
محسوب میشود که اگر به این بخش اقتصادی توجه نشود نتیجه آن توزیع فقر در جامعه ایران خواهدبود.

آنچه در دوره های تاریخی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مغفول مانده موضوع تعاون است.برخی تعاون را تنها بنگاه داری میدانند ، اما تعاون فرهنگسازی
در بعُد اقتصادی است که اگر مورد اهتمام قرار گیرد بسیاری از مشکلات کشور را حل میکند . از سوی دیگر،نیمی از جمعیت کشور از اعضای رسمی صندوق های بازنشستگی و رفاه اجتماعی هستند که در حوزه مأموریت وزارت تعاون تعریف می شوند ، از این رو تکلیف عدالت اجتماعی در گرو رسیدگی به امور کارگران،این قشر مولد در کشور و بازنشستگان است.

بر همین اساس، بنا دارم اصل سه جانبه گرایی بر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را حاکم کنم و این موضوعی است که پیشا ز این مغفول مانده بود ؛ معنای این کلام بازگشت به قانون تامین اجتماعی است، یعنی نه فقط در مورد دستمزد کارگران و کارفرمایان تصمیم گیری کنیم، افزایش تعداد اعضای هیات امنا و شورای عالی کار تامین اجتماعی را نیز در دستور کار قرار دهیم. روند عادلانه در این فرآیند، حضور ۳ نفر از کارفرمایان و ۳ نفرا ز کارگران در مقابل ۶ نفر از نهاد دولت در این شورا است تا روبروی هم بنشینند و بتوانند مسلط بر اموال خود عمل کنند.

معتقدم یکی دیگر از برنامه های مهم ما در این وزارتخانه ، برون سپاری نظام بنگاه داری است که این واگذاری ها باید یا از طریق تامین سرمایه یا سازمان های خصوصی سازی صورت گیرد، ضمن اینکه اگر آن ها را واگذار کردیم به ازای هر واحد ریال واگذاری یک ریال از مطالبات صندوق ها را بازگردانیم.

در راستای بیانات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت توجه به رفع فساد و عملیاتی کردن برنامه های مسئولان در راستای تحقق این مهم، منشور ارائه خدمات جدید در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تنظیم شده که قابل عملیاتی شدن است و اصل شفافیت و مبارزه با فساد در تمامی نهاد ها یکی از اصول مهم در این منشور است.

برای تحقق این امر، زیرساخت هایی ایجاد خواهد شد که تمامی معاملات در مجموعه های وزارت به صورت مکتوب در اختیار مردم قرار گیرد و اسامی همه هیات مدیره شرکت های تابعه نیز روی سایت قرار گیرد. ما چیزی از مردم پنهان نداریم و من باور دارم تنها با شفافیت می توان با فساد روبرو شد ؛ این روند را در گذشته نیز دنبال کردهام و امروز هم قطعا همین روند ادامه خواهد یافت.

من معتقدم اگر در دستگاه اجرایی فسادی رخ دهد و آن دستگاه بتواند با فساد برخورد کند ، باید مورد تقدیر قرار گیرد تا روحیه مبارزه با فساد در سازمان ها تقویت شود . نکته دیگر ، انتخاب مدیران بر مبنای شایسته سالاری است که تلاش می کنیم از طریق اعلام فراخوان یابا همکاری بنیاد ملی نخبگان شرایطی ایجاد کنیم تا در تمام سازمان ها از ظرفیت جوانان فرهیخته و دانشمند برای فعالیت در پست های مدیریتی استفاده شود، همچنین متعهد هستم تا با برداشتن نگاه جنسیتی برای انتخاب مدیران هیچ تفاوتی میان زنان و مردان قائل نباشم و همچنین قطعا با نگاه قومیتی، مذهبی و حزبی در جهت انتصاب مدیران قدم برنمی دارم و روشی که براساس آن شایستگان بر مسند امانت مردم بنشینند در پیش می گیرم؛ چرا که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متعلق به محرومان، فقرا و بیمه شدگان بوده و حق الناس تلقی می شود.


نوشته شده توسط:admin - 334 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 73
برچسب ها:
دیدگاه ها