سهام شرکت پلی پروپیلن جم در بورس استانبول عرضه می شود

دسته: آخرین خبرها , اجتماعی , اطلاعیه ها , اقتصادی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۴ آذر ۱۳۹۶

مدیر تامین مالی شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری :

سهام شرکت پلی پروپیلن جم در بورس استانبول عرضه می­­شود

برای نخستین بار سهام شرکت ایرانی پلی پروپیلن جم در تالار بورس استانبول عرضه خواهد شد.

مصطفی زه­تابیان، مدیر تأمین مالی شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (هلدینگ انرژی) با اعلام این مطلب افزود: پذیرش متقابل سهام ” شرکت پلی پروپیلن جم” در بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول، توسعه عملیات بازار سرمایه کشور در سطح بین الملل را تسریع می­نماید.

وی ادامه داد: فرایند پذیرش متقابل سهام شرکت پلی پروپیلن جم در بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول با تعامل سهامداران شرکت، بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول در جریان بوده و پذیرش توام سهام این شرکت می تواند بعنوان پیشران در عملیاتی نمودن پذیرش سهام و سرمایه گذاری در بازارهای بین المللی عمل نماید.

وی تاکید کرد: بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول پس از برجام، با هدف توسعه روابط فیمابین تفاهمنامه مشترک همکاری منعقد نموده اند و لذا فرصت مناسبی برای عملیاتی ساختن پذیرش متقابل سهام شرکت ها در دو بورس فراهم گردیده است.

مصطفی زه تابیان با بیان اینکه بورس استانبول سال ۲۰۱۵ را با متوسط ارزش بازاری برابر با ۲۲۴ میلیارد دلار به پایان رساند، افزود کشور ترکیه از رتبه ۴ درمیان بازارهای نوظهور از نظر ارزش معامله بازار سهام برخوردار است. همچنین در سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵، متوسط سهم سرمایه گذاران خارجی در ترکیب سرمایه بازار ۶۴ درصد بوده است.

 وی ادامه داد: نسبت P/E برای کل بازار بورس استانبول در پایان سال ۲۰۱۵ معادل ۵/۱۴ مرتبه و در سال ۲۰۱۶ برابر ۵/۱۰ بوده است. علاوه بر موارد مذکور، مزایایی نیز برای پذیرش ثانویه در بورس استانبول قابل تعریف است که میزان اندک حق پذیرش دریافتی (برای شرکت های خارجی مورد پذیرش، حق درج سالانه نصف حق درج سالانه شرکتهای داخلی است)، استفاده از سیستم معاملاتی نزدک برای امکان معامله از سرتاسر جهان از ابتدای سال ۲۰۱۳ میلادی و فراهم سازی زیرساخت های فن آوری مناسب توسط دولت از جمله این مزایا هستند.

مدیر تامین مالی شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری همچنین گفت: سهامداران عمده شرکت پلی­پروپیلن جم، شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت های پتروشمیران و پتروشیمی جم هستند که فرایند پذیرش متقابل سهام این شرکت در بورس استانبول را، به عنوان نخستین شرکت ایرانی پذیرش شده در یک بورس خارجی، پیش می برند.

وی اظهار داشت: شرکت پلی پروپیلن جم از جمله شرکت های پربازده در پورتفوی شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری می باشد که با سرمایه ای بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد ریال، به عنوان یکی از شرکت های توانمند در صنعت پتروشیمی، از دی ماه ۱۳۹۵ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرش شده و مراحل نهایی درج نماد و سپس عرضه سهام آن در جریان است.

مصطفی زه تابیان افزایش مطلوبیت سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری مستقیم و در نتیجه دسترسی شرکت به منابع ارزی ارزان­قیمت را از جمله مزایای پذیرش متقابل سهام شرکت پلی پروپیلن جم برشمرد و افزود: پذیرش متقابل سهام ابزاری برای جذب سرمایه گذاران خارجی است با این تفاوت که با پذیرش سهام مورد معامله در بورس خارجی، ریسک های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی به طور قابل توجهی کاهش می یابد. همچنین سایر شرکت های بورسی با عملیاتی سازی زیرساخت های اجرایی لازم میان بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول از امکانات ایجاد شده برخوردار می گردند.

وی اظهار داشت: به این ترتیب تامین مالی شرکت مذکور و سایر شرکت های داخلی از طریق انتشار انواع اوراق بهادار اسلامی نیز در سطح بین الملل تسهیل گشته و از سوی دیگر هزینه تأمین مالی از طریق بازارهای بین المللی و افزایش اعتبار و مقبولیت شرکت ها نزد اعتباردهندگان را منجر می گردد.

 


نوشته شده توسط:admin - 334 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 329
برچسب ها:
دیدگاه ها