زنگ خطر زنانه شدن سالمندی در کشور

دسته: آخرین خبرها , اجتماعی , اسلایدر , دسته‌بندی نشده , سلامت
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۹ مهر ۱۳۹۶

جمعیت زنان سالمند کشور روبه رشد است

عضو مرکز تحقیقات سالمندی ایران، زنانه شدن سالمندی را یک زنگ خطر در کشور دانست و گفت: جمعیت زیادی از خانم های سالمند، بی سواد و فاقد درآمد هستند، بنابراین نیاز است که دولت حمایت بیشتری از آنها کند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از خبرگزاری ایسنا، فرحناز محمدی، دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی با اشاره به اینکه جنسیت یکی از فاکتورهای مهم در حوزه سلامت است، گفت: از سال ۱۹۹۵ میلادی، بررسی هایی که در جهان صورت گرفت، نشان داد که بسیاری از مشکلات سلامت مردان وابسته به میکروب و ویروس و عوامل شناخته شده نیست، بلکه عواملی است که ما به آن می گوییم تعیین کننده های اجتماعی که تاثیر بیشتری برسلامت دارند.
وی افزود: وقتی از جنسیت صحبت می شود، تنها زن و مرد بودن مطرح نیست، بلکه تبعاتی است که زن یا مرد بودن به همراه دارد؛ به همین دلیل وقتی گفته می شود، پدیده سالمندی در کشور به سمت زنانه شدن پیش می رود، منظور تبعاتی است که به واسطه مشکلات زن بودن مطرح شده یا زنان آن را تجربه می کنند، بروز می کند.
عضو مرکز تحقیقات سالمندی ایران با یادآوری اینکه جمعیت سالمندی کشور به سمت زنانه شدن در حال پیشروی است، گفت: بر اساس آمار ۵۱ درصد جمعیت کل کشور مرد و ۴۹ درصد زن هستند. اما در سالمندان عکس شده و درصد مردان کمتر از زنان است.
وی این مساله را مشکل ساز خواند و متذکر شد: به عنوان مثال، آمار نشان می دهد درصد قابل توجهی از سالمندان کشور بی سواد هستند و در این بین جمعیت بیشتری از خانم های سالمند، بی سواد هستند و به تبع این بی سوادی، شانس اشتغال کمتری در دوران جوانی داشته اند و در نتیجه درآمد ندارند و درصد وابستگی آنها بیشتر است، به همین دلیل، نیاز است، دولت حمایت بیشتری از آنها داشته باشد.
محمدی افزود: طبق آمار، بسیاری از زنان سالمند، تحت حمایت کمیته امداد هستند و این خبر خوبی نیست یا اینکه درصد بسیاری از آنها تحت حمایت فرزندانشان هستند؛ از طرفی سن ازدواج در جامعه در حال افزایش است و ممکن است زنان ازدواج نکنند و در نتیجه فرزند نداشته باشند؛ در این صورت در آینده، سالمندان زن حمایت فرزندانشان را نخواهند داشت.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی تاکید کرد: ما باید برای مواجهه با این تغییرات آماده شده و خود را سازگار کنیم. تغییر مهندسی فرهنگی یک اصل اساسی است و باید تمام جامعه در حفظ ارتقای سلامت خود مشارکت کنند. باید نهادهای مدنی فعال شوند و آموزش ها افزایش پیدا کند و این فقط وظیفه سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت نیست.
وی هشدار داد: زنانه شدن سالمندی یعنی تعداد بیشتری از بیماری پوکی استخوان، افسردگی، تنها زندگی کردن و همچنین نیاز به مراکز مراقبتی بیشتر و همه این ها یک زنگ خطر است که باید فکری برای آن کرد.


نوشته شده توسط:admin - 323 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 194
برچسب ها:
دیدگاه ها