امضای توافقنامه همکاری بین وزارت کار و جهاد دانشگاهی

دسته: آخرین خبرها , اجتماعی , اسلایدر , اطلاعیه ها , اقتصادی , دانش و فناوری
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۱ مهر ۱۳۹۶

امضای توافقنامه همکاری بین وزارت کار و جهاد دانشگاهی

 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد تسهیل‌گر در طرح توسعه مشاغل خانگی انتخاب شده است، از اختصاص ۸۰۰ میلیار تومان اعتبار برای این طرح تا پایان سال ۹۶ خبر داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از ایسنا، علی ربیعی در مراسم‌ تفاهمنامه همکاری جهاد دانشگاهی با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و انعقاد قرارداد توسعه مشاغل خانگی در هشت استان برای ۲۰ هزار نفر، با بیان اینکه بزرگ ترین مسئله دولت اشتغال است، اظهار کرد: اولین قدم در مسیر اشتغالزایی اینجاد فرصت‌های شغلی و آماده سازی افراد برای تبدیل این فرصت‌ها به شغل است. در واقع از هر ظرفیتی حتی ظرفیت‌های نهفته برای ایجاد فرصت‌های شغلی باید استفاده کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: به عنوان مثال در برنامه ای که در حوزه آی سی تی تدوین کردیم طی دوسال توانستیم ۳۲۰ هزار شغل را فرصت یابی کنیم و با متغییر ‌هایی این فرصت‌ها را به شغل تبدیل کنیم. گام بعدی ما در این حوزه بخش گردشگری است .
وی در ادامه گفت: طی ۱۸ ماه گذشته از فرصت‌یابی‌های جدید شغلی نتیجه خوبی گرفتیم و مدعی هستیم که سیاست‌ اشتغال را در دولت یازدهم و دوازدهم در دستور کار قرار داده‌ایم .
ربیعی با اشاره به این که کشور همواره سیاست تولید و رشد را مد نظر داشته است افزود: همواره اشتغال ذیل سیاست‌ رشد و تولید تعریف می شد در حالی که سیاست اشتغال مسیر های متفاوتی را طی می‌کند و می‌تواند منجر به رشد و تولید شود. اما سیاست تولید و رشد الزاما نمی‌تواند منجر به اشتغالزایی شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مسیر های مختلف اشتغالزایی اشاره کرد و گفت: اشتغالزایی از طریق دستیابی به رشد کلاسیک، اشتغالزایی از طریق برنامه‌های مربوط به اشتغال فراگیر و اشتغالزایی از طریق اشتغال خانگی از جمله مسیرهای مختلف این حوزه هستند.
وی با اشاره به اشتغال خانگی اظهار کرد: اشتغال خانگی کم اهمیت و کاذب نیست. متاسفانه ما دچار عدم درک درست از تعاریف هستیم. به عنوان مثال اگر اشتغال خانگی را با فضای مجازی متصل کنیم مفهوم اشتغال در حوزه آی سی تی بعد جدیدی می‌گیرد.
ربیعی با بیان اینکه دسته ای از شغل‌های قدیمی و جدید را در حوزه مشاغل خانگی می‌توانیم دنبال کنیم، گفت: امروز مسئله اصلی ما رسمی و پایدار کردن مشاغل خانگی است. به زودی نیز نوعی از بیمه تامین اجتماعی ارزان قیمت رونمایی خواهیم کرد تا بتوانیم از این طریق گام بزرگی به سمت رسمی کردن مشاغل برداریم .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تفاهمنامه با جهاد دانشگاهی به جهت ویژگی‌های مثبت این نهاد به امضا رسید، افزود: جهاد دانشگاهی به سبک جهادی فعالیت می‌کند و ظرفیت خوبی در سراسر کشور دارد و با توجه به تجربه‌های موفقی که در گذشته داشته می‌تواند به عنوان نهاد واسط اشتغال گام‌های خوبی در این راستا بردارد.
جهاد دانشگاهی ذیل این تفاهمنامه به راهنمایی ، مشاوره و ارزیابی متقاضیان و ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌پردازد و فعالیت‌های پشتیبانی شبکه ای را در دستور کار قرار خواهد داد.
وی ادامه داد: در فاز نخست این طرح طی نیمه دوم امسال در هشت استان شامل « آذربایجان غربی، چهارمحال بختیاری، خراسان جنوبی،خراسان رضوی، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه و لرستان» طرح اجرا خواهد شد که ۸۰۰ میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه برای این طرح در نظر گرفته‌ایم.
ربیعی در ادامه با بیان اینکه ۲ میلیون ۳۰۰ هزار نفر طی ۵ سال اخیر متقاضی مشاغل خانگی بوده‌اند گفت: برای یک میلیون ۳۶۰ هزار متقاضی مجوز صادر و به ۶۰۰ هزار نفر، ۲هزار ۴۰۰ میلیارد تومان نیز تسهیلات اعطا کردیم. که از این تعداد ۶۰ درصد توانستند پایداری شغلی بیش از چهار سال داشته باشند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان خاطرنشان کرد: از ابتدای دولت یازدهم تا پایان شهریور ماه سال ۹۶، ۵,۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات از صندوق کارآفرینی امید اعطا شده است که ۴ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان برای ۳۷۹ هزار طرح در حوزه اشتغال بوده است.

نوشته شده توسط:admin - 323 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 127
برچسب ها:
دیدگاه ها